CTM1F-R068K
Central Technologies
Product No:
CTM1F-R068K
Description:
.068UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 40 @ 25MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 68 nH
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 750MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz