CTM2474F-102L
Central Technologies
Product No:
CTM2474F-102L
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
1000UH AXIAL MOLDED INDUCTR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTM2474F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 1 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
DC Resistance (DCR) 2.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 390 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 200mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz