CTM2474F-152L
Central Technologies
Product No:
CTM2474F-152L
Description:
1500UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 1.5 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
DC Resistance (DCR) 3Ohm Max
Current Rating (Amps) 340 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 160mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz