CTM2474F-271L
Central Technologies
Product No:
CTM2474F-271L
Description:
270UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 270 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
DC Resistance (DCR) 557mOhm Max
Current Rating (Amps) 800 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 390mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz