CTM2474F-331L
Central Technologies
Product No:
CTM2474F-331L
Description:
330UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 330 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
DC Resistance (DCR) 650mOhm Max
Current Rating (Amps) 740 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz