CTM2474F-820L
Central Technologies
Product No:
CTM2474F-820L
Description:
82UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 82 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
DC Resistance (DCR) 152mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.53 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 710mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz