CTM2F-101J
Central Technologies
Product No:
CTM2F-101J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
100UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTM2F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.52mm)
DC Resistance (DCR) 4.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 151 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 9.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz