CTM2F-101K
Central Technologies
Product No:
CTM2F-101K
Description:
100UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.52mm)
DC Resistance (DCR) 4.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 151 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 9.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz