CTM2F-120K
Central Technologies
Product No:
CTM2F-120K
Description:
12UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 65 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 12 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.52mm)
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Current Rating (Amps) 305 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 42MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz