CTM2F-1R0K
Central Technologies
Product No:
CTM2F-1R0K
Description:
1.0UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 50 @ 25MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1 µH
Product Status Active
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.52mm)
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Current Rating (Amps) 880 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 200MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz