CTM2F-3R9K
Central Technologies
Product No:
CTM2F-3R9K
Description:
3.9UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 33 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 3.9 µH
Product Status Active
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.52mm)
DC Resistance (DCR) 2.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 310 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 100MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz