CTM2F-621K
Central Technologies
Product No:
CTM2F-621K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
620UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTM2F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 65 @ 790kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 620 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.52mm)
DC Resistance (DCR) 26Ohm Max
Current Rating (Amps) 93 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 3.3MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz