CTM2F-750M
Central Technologies
Product No:
CTM2F-750M
Description:
75UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 55 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 75 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.52mm)
DC Resistance (DCR) 3.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 166 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 10MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz