CTM2F-751J
Central Technologies
Product No:
CTM2F-751J
Description:
750UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 65 @ 790kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 750 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.52mm)
DC Resistance (DCR) 28Ohm Max
Current Rating (Amps) 88 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 2.9MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz