CTM3F-150M
Central Technologies
Product No:
CTM3F-150M
Description:
15UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 55 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 15 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.441" L (4.82mm x 11.20mm)
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 310 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 30MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz