CTM3F-2R2K
Central Technologies
Product No:
CTM3F-2R2K
Description:
2.2UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.2 µH
Product Status Active
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.441" L (4.82mm x 11.20mm)
DC Resistance (DCR) 970mOhm Max
Current Rating (Amps) 505 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 140MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz