CTM3F-391J
Central Technologies
Product No:
CTM3F-391J
Description:
390UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 65 @ 790kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 390 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.441" L (4.82mm x 11.20mm)
DC Resistance (DCR) 10Ohm Max
Current Rating (Amps) 100 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 4.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz