CTM3F-4R7K
Central Technologies
Product No:
CTM3F-4R7K
Description:
4.7UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 4.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.441" L (4.82mm x 11.20mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 745 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 60MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz