CTM4F-162K
Central Technologies
Product No:
CTM4F-162K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
AXIAL LEADED MOLDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTM4F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.6 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.220" Dia x 0.560" L (5.59mm x 14.22mm)
DC Resistance (DCR) 26Ohm Max
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 70mA
Inductance Frequency - Test 250 kHz