CTM4F-362J
Central Technologies
Product No:
CTM4F-362J
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 3.6 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.220" Dia x 0.560" L (5.59mm x 14.22mm)
DC Resistance (DCR) 40Ohm Max
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 57mA
Inductance Frequency - Test 250 kHz