CTMC1008F-100K
Central Technologies
Product No:
CTMC1008F-100K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1975
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Drum Core, Wirewound
Series CTMC1008F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 25 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 3.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 155 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 33MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz