CTMC1008F-101J
Central Technologies
Product No:
CTMC1008F-101J
Description:
100UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 15 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 100 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 21Ohm Max
Current Rating (Amps) 60 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 12MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz