CTMC1008F-1R2J
Central Technologies
Product No:
CTMC1008F-1R2J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Description:
1.2UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Drum Core, Wirewound
Series CTMC1008F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 230 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 230MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz