CTMC1008F-220K
Central Technologies
Product No:
CTMC1008F-220K
Description:
22UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 25 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 22 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 5.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 125 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 22MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz