CTMC1008F-2R2J
Central Technologies
Product No:
CTMC1008F-2R2J
Description:
2.2UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.55Ohm Max
Current Rating (Amps) 200 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 105MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz