CTMC1008F-2R7M
Central Technologies
Product No:
CTMC1008F-2R7M
Package:
1008
Description:
2.7UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Type Drum Core, Wirewound
Series CTMC1008F
Features -
Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 195 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 70MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz