Home / Fixed Inductors / CTMC1008F-R082M
CTMC1008F-R082M
Central Technologies
Product No:
CTMC1008F-R082M
Description:
.082UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 20 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 82 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 750mOhm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 850MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz