Home / Fixed Inductors / CTMC1210SF-150J
CTMC1210SF-150J
Central Technologies
Product No:
CTMC1210SF-150J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1210
Batch:
Datasheet:
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4025
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Drum Core, Wirewound
Series CTMC1210SF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 15 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 2.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 130 mA
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 25MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz