Home / Fixed Inductors / CTMC1210SF-4R7M
CTMC1210SF-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTMC1210SF-4R7M
Package:
1210
Type Drum Core, Wirewound
Series CTMC1210SF
Features -
Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 220 mA
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 45MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz