Home / Fixed Inductors / CTMC1812SF-1R0M
CTMC1812SF-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMC1812SF-1R0M
Package:
1812
Type Drum Core, Wirewound
Series CTMC1812SF
Features -
Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 500mOhm Max
Current Rating (Amps) 450 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 250MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz