Home / Fixed Inductors / CTMC1812SF-1R2J
CTMC1812SF-1R2J
Central Technologies
Product No:
CTMC1812SF-1R2J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1812
Batch:
Datasheet:
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Drum Core, Wirewound
Series CTMC1812SF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 550mOhm Max
Current Rating (Amps) 430 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 240MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz