Home / Fixed Inductors / CTMC1812SF-391M
CTMC1812SF-391M
Central Technologies
Product No:
CTMC1812SF-391M
Features -
Q @ Freq 40 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 390 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 18Ohm Max
Current Rating (Amps) 80 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 3.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz