Home / Fixed Inductors / CTMC1812SF-560J
CTMC1812SF-560J
Central Technologies
Product No:
CTMC1812SF-560J
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 56 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 5.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 135 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 10MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz