Home / Fixed Inductors / CTMC1812SF-820M
CTMC1812SF-820M
Central Technologies
Product No:
CTMC1812SF-820M
Package:
1812
Type Drum Core, Wirewound
Series CTMC1812SF
Features -
Q @ Freq 50 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 82 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 7Ohm Max
Current Rating (Amps) 120 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 8.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz