CTMC2220F-182K
Central Technologies
Product No:
CTMC2220F-182K
Description:
1800UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Type Molded
Series CTMC2220F
Features -
Q @ Freq 20 @ 252kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.8 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.232" L x 0.205" W (5.90mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 30Ohm Max
Current Rating (Amps) 60 mA
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1.3MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 252 kHz