CTMC2220F-822K
Central Technologies
Product No:
CTMC2220F-822K
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
8200UH FER CORE WIRE-WND INDUCTR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTMC2220F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 252kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 8.2 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.232" L x 0.205" W (5.90mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 125Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 600kHz
Current - Saturation (Isat) 28A
Inductance Frequency - Test 252 kHz