CTML0603F-2R7M
Central Technologies
Product No:
CTML0603F-2R7M
Package:
0603
Description:
2.7UH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTML0603F
Features -
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 15 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 45MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz