CTML0805F-180M
Central Technologies
Product No:
CTML0805F-180M
Package:
0805
Description:
18 FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTML0805F
Features -
Q @ Freq 30 @ 1MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 18 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 900mOhm Max
Current Rating (Amps) 5 mA
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 18MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz