Home / Fixed Inductors / CTML0805F-R082K
CTML0805F-R082K
Central Technologies
Product No:
CTML0805F-R082K
Description:
SMD FERRITE CORE MULTIL INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series CTML0805F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq 15 @ 50MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 82 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 255MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz