CTML1206F-120M
Central Technologies
Product No:
CTML1206F-120M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1206
Batch:
Datasheet:
Description:
12UH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Multilayer
Series CTML1206F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 45 @ 2MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 12 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Current Rating (Amps) 15 mA
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1206
Frequency - Self Resonant 22MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2 MHz