CTML1206F-1R8M
Central Technologies
Product No:
CTML1206F-1R8M
Description:
1.8UH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 45 @ 10MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.8 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 500mOhm Max
Current Rating (Amps) 50 mA
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1206
Frequency - Self Resonant 55MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz