Home / Fixed Inductors / CTML1206F-R068M
CTML1206F-R068M
Central Technologies
Product No:
CTML1206F-R068M
Description:
68NH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 25 @ 50MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 68 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1206
Frequency - Self Resonant 280MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz