Home / Fixed Inductors / CTML1206HCF-R68M
CTML1206HCF-R68M
Central Technologies
Product No:
CTML1206HCF-R68M
Description:
0.68UH FER CORE MULTIL INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTML1206HCF
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 680 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package 1206
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz