Home / Fixed Inductors / CTMLP060302F-1R0N
CTMLP060302F-1R0N
Central Technologies
Product No:
CTMLP060302F-1R0N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
1.0UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Multilayer
Series CTMLP060302F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 200mOhm
Current Rating (Amps) 1.2 A
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 180mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz