Home / Fixed Inductors / CTMLP060303F-R47M
CTMLP060303F-R47M
Central Technologies
Product No:
CTMLP060303F-R47M
Package:
0603
Description:
0.47UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTMLP060303F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 470 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 400mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz