Home / Fixed Inductors / CTMLP080502F-2R2N
CTMLP080502F-2R2N
Central Technologies
Product No:
CTMLP080502F-2R2N
Package:
0805
Description:
2.2UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTMLP080502F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 290mOhm
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 200mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz