Home / Fixed Inductors / CTMLP080504BF-2R2M
CTMLP080504BF-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTMLP080504BF-2R2M
Package:
0805
Description:
2.2UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Multilayer
Series CTMLP080504BF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 190mOhm
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 400mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz