Home / Fixed Inductors / CTMLP080604AF-1R0N
CTMLP080604AF-1R0N
Central Technologies
Product No:
CTMLP080604AF-1R0N
Package:
0806
Description:
1.0UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTMLP080604AF
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 85mOhm
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 850mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz