Home / Fixed Inductors / CTMLP080604AF-3R3M
CTMLP080604AF-3R3M
Central Technologies
Product No:
CTMLP080604AF-3R3M
Description:
3.3UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTMLP080604AF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 120mOhm
Current Rating (Amps) 850 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz