Home / Fixed Inductors / CTMLP080604BF-1R0M
CTMLP080604BF-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMLP080604BF-1R0M
Description:
1.0UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTMLP080604BF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 68mOhm
Current Rating (Amps) 2.2 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 3 MHz